شماره‌ی یکُم، بهار ۲۵۸۰ (۱۴۰۰)

در شماره نخست از نشریه فریدون تلاش شده است درباره‌ی براندازی تامل شود و در دفاع از آن سخن گفته شود و دلیل پرداخته شود. در مقالات و گفتگوها تلاش شده است بر خلاف آنچه نگهداران نظام جمهوری اسلامی در رسانه‌های خود از تهران تا لندن می‌پراکنند، از ضرورت سرنگونی جمهوری اسلامی دفاعی بخردانه و مبتنی بر درک سلیم صورت بگیرد. پیش‌درآمد توسعه‌ی پایدار در ایران، سرنگونی جمهوری اسلامی است و اگر لوازم گذار کم‌هزینه فراهم شود، قطعا با توجه به ظرفیت و پتانسیل ایران می‌توان یک فردای نیک را تصویر کرد.

بر بنیاد چنین نگاهی، علیرضا کیانی در قالب سرمقاله تلاش کرده است درباره اعتراضات انقلابی از دی ۹۶ به این سو به تامل بنشیند و از ضرورت تدوین گفتمان برای تکانه‌های میدان سخن بگوید. اعتراضاتی که به از سوی بخش بزرگی از فعالان به براندازی مشهور شده است. سعید قاسمی‌نژاد نیز در یادداشت خود بر آن بوده که نشان دهد که بر خلاف نگاه غالب «روشنفکرانه»‌ای که پادشاهی را ایده‌ای متحجرانه می‌پندارد، شاخص‌های مختلف آماری و مطالعات تطبیقی - تجربی، از فرم پادشاهی به گونه‌ای دیگر سخن می‌گویند و اینکه این فرم از حکمرانی شرایط نسبتا بهتری برای زندگی رقم زده است؛ شانس پادشاهی را نباید از آینده‌ی ایران سلب کرد. محمد ایزدی درباره جایگاه آخوندهای شیعه، دستگاه آخوندی، و نوع تعامل قدرت با آن سخن گفته است و تصویری از جایگاه آخوندها در یک نظم لاییک و دموکراتیک بدست داده است. رضا عرب، تلاش کرده است با تکیه بر ابزارهای کامپیوتری و با استفاده از تکنیک‌های تحلیلی که علم زبان‌شناسی در اختیار می‌گذارد، جهان‌بینی محمدرضاشاه و علی خامنه‌ای را از خلال سخنرانی‌های آنان بیرون بکشد و نشان دهد که چگونه جهان‌بینی سران یک سیستم می‌تواند در سرنوشت یک کشور تاثیرگذار باشد. ناصر کرمی از ظرفیت‌های کم‌نظیر ایران در حوزه توریسم و گردشگری سخن گفته است؛ ظرفیتی که با وجود جمهوری اسلامی عملا از کار افتاده است و آتش به جان چهره‌ی نیک ایران در جهان انداخته است. امین سوفیامهر نیز با برشمردن تحلیلی قدرت دیپلماتیک محمدرضاشاه پهلوی و تلاش او برای ارتقای جایگاه ایران در جهان، در یادداشت خود عملا آموزه‌هایی از گذشته‌ای مطلوب برای دیپلماسی ایران فردا را در اختیار قرار داده است.

در این شماره از فریدون دو گفتگو نیز وجود دارد؛ یکی بلند و دیگری کوتاه. گفتگوهای بلند فریدون جنبه تخصصی دارند و از این رو، کسانی برای گفتگو با مصاحبه‌شوندگان انتخاب می‌شوند که خود در آن حوزه صاحب تخصص باشند. مسئله نفت و چگونگی مدیریت آن در فردا پساجمهوری اسلامی، پرسشی‌ست که ایرانیان خردمند را سخت به خود مشغول می‌دارد. تلاش شده است با حسن منصور درباره همین موضوع گفتگو شود. اقتصاددان تبریزی که دهه‌هاست در لندن زندگی می‌کند. او که در اقتصاد انرژی صاحب‌نظر است به پرسش‌های یوحنا نجدی پاسخ داد. یوحنا نجدی دکتری اقتصاد سیاسی دارد و اکنون روزنامه‌نگار و پژوهشگر اقتصادی است. یک گفتگوی کوتاه‌تر نیز با بابک مینا انجام شده است. بابک مینا دانشجوی دکترای فلسفه در پاریس و سردبیر فصلنامه شهریور است. در گفتگو با او که از سوی علیرضا کیانی انجام گرفته است درباره براندازی، و عملا در دفاع از آن سخن گفته شد. بابک مینا از الزام یک انقلاب دموکراتیک و ملی برای ایران سخن گفت و آن را برای حفاظت از ایران ضروری دانست. بابک مینا که سا‌ل‌های پیشین قائل به ایده «اصلاحات» بود، اکنون براندازی را راه ناگزیر می‌داند.